5 kroków. Chcesz się starać o kredyt hipoteczny? Sprawdź jak się do tego przygotować.

Czasami wydaje się, że uzyskanie kredytu hipotecznego jest bardzo skomplikowane i zawiera dużo niewiadomych. Jednak, nie do końca tak jest. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny możesz się do tego przygotować, tak aby uzyskać kredyt na korzystnych warunkach.  Punktem wyjścia do tych rozważań jest zadanie pytanie: Jakie cechy Kredytobiorcy stanowią realną wartość dla Kredytodawcy.

Wartość 1: Dochody.

Najlepszym sposobem, aby zaimponować pożyczkodawcy hipotecznemu jest wykazanie się stałym, stabilnym  dochodem. Banki chcą zobaczyć, że pracowało się dla tego samego pracodawcy przez kilka lat lub też posiada się ciągłość pracy (dopuszczalna jest przerwa od 2 do 4 tygodni). Kredytodawcy nie lubią też częstych zmian pracy, więc gdy będziesz chciał uzyskać kredyt hipoteczny, poczekaj trochę ze zmianą pracy. W wyniku słabszej koniunktury gospodarczej oraz restrukturyzacji firm coraz więcej ludzi przechodzi na własny rachunek lub samozatrudnienie. Banki wymagają w takim wypadku minimalnego okresu prowadzenia działalności wynosi. Zazwyczaj wynosi on min. 12 miesięcy.

Wartość 2: Wykonywany zawód i wykształcenie.

Niektóre zawody są bardziej cenione przez Kredytodawców. Banki posiadają statystki mówiące, że niektóre grupy zawodowe charakteryzują się mniejszym ryzykiem utraty dochodów. Wiąże się to ściśle z tym, że ich ryzyko do niespłacenia kredytu hipotecznego jest mniejsze. Do tych osób, kierowane są specjalne programy kredytowe, w których mogą one liczyć na szybszą ocenę wniosku i bardziej atrakcyjne warunki kredytowania. 

Wartość 3: Historia płatności.

Ponieważ kredyt hipoteczny to kredyt, w którym oprócz zwrotu kwoty pożyczonej musimy płacić jeszcze odsetki to, jedną z najważniejszych rzeczy, jest zwracanie uwagi na terminowe regulowanie rachunków. Jeśli terminowo płacisz rachunki to jest to obszar, w którym będziesz błyszczeć dla Banku. W przeciwnym wypadku wierzyciel może umieścić Ciebie w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Wartość 4: Historia kredytowa.

Twoja historia kredytowa pokazuje kredytodawcy, że dotrzymujesz terminów spłat rat kredytów i kart kredytowych. Czasami historia kredytowa, a raczej jej brak jest jednym z obszarów, które „boli” młodszych kredytobiorców, ponieważ nie mieli czasu i możliwości ją stworzyć. Dobrą wiadomością jest to, że można ją jednak inteligentnie stworzyć.  Jak – chętnie podpowiem.

Wartość 5: Odpowiedzialne korzystanie z kredytu.

Kredytodawcy szukać kredytobiorców korzystających z kredytu w sposób odpowiedzialny. Dla banków dobrym kredytobiorcą, test taki, który korzystał różnych rodzajów kredytów: odnawialnego, samochodowego, gotówkowego, ratalnego i obsługiwał je terminowo.

Źle postrzegana jest natomiast osoba, która posiada kartę kredytową, której wykorzystanie oscyluje wokół  maksymalnego przyznanego limitu. Aby uniknąć tego negatywnego postrzegania, należy kartę spłacać do końca co miesiąc. Jeśli całkowita spłata karty nie jest możliwe, to najlepiej rozłożyć dług się na dwie lub kilka kart z niewielkim stopniem wykorzystania lub przekształcić ten dług tak, aby spłacać go ratalnie.

Zrozumienie tego, co kredytodawcy hipoteczni cenią pomaga kredytobiorcom zorganizować swoje życie w odpowiedni sposób tak, aby byli oni postrzegani jako osoby o niewielkim ryzyku do udzielenia kredytu hipotecznego.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 571236834

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście