12.06.2020 r.
Podstawowym celem kredytu mieszkaniowego jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Nabycie nieruchomości można jednak rozumieć szeroko i nie zawsze umowa ostateczna będzie nazwana umową kupna-sprzedaży.
To podstawowa umowa przenosząca własność i nie wymaga wyjaśnień. Akt notarialny umowy kupna-sprzedaży zawierasz w przypadku zakupu domu, mieszkania czy działki budowlanej.
Tego typu transakcje dotyczą nieruchomości nabywanych na rynku pierwotnym, najczęściej od dewelopera. Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego na własność następuje w wyniku wykonania umowy zobowiązującej, czyli umowy deweloperskiej (dla lokali nabywanych na etapie budowy), lub przedwstępnej (dla lokali gotowych).
[3] Wyrok rozwodowy połączony z podziałem majątku
Możesz od razu w wyroku rozwodowym dokonać podziału majątku wspólnego. Jeśli jednak to Ty masz spłacić byłego współmałżonka i nie masz gotówki na ten cel to jest to niekomfortowa sytuacja. Stajesz się właścicielem nieruchomości i zobowiązujesz się do zapłaty określonej kwoty w określonym terminie, a nie masz w tym momencie zapewnionego finansowania. Bezpieczniej podział majątku robić odrębnym aktem notarialnym.
[4] Akt notarialny podziału majątku wspólnego
Taki akt notarialny podpiszesz, jeśli dokonujesz podziału majątku wspólnego po rozwodzie, w sytuacji, gdy podział nie został dokonany w wyroku rozwodowym. Akt notarialny podziału majątku wspólnego możesz też zawrzeć w sytuacji ustanowienia rozdzielności majątkowej i podziału majątku nabytego w trakcie obowiązywania wspólności majątkowej.
Zniesienie współwłasności najczęściej dotyczy sytuacji:
Tu masz pewną dowolność czy zostanie podpisany akt notarialny kupna-sprzedaży, czy akt notarialny zniesienia współwłasności ze spłatą. Formę aktu notarialnego zasugeruje notariusz. Jeśli jednak dodatkowo w grę wchodzi kwestia przejęcia kredytu obciążającego nieruchomość i zwolnienia z długu to korzystniej podatkowo wypadnie zniesienie współwłasności.
Zamiast kupić nieruchomość możesz się zamienić. Jeśli nieruchomość, którą nabędziesz w drodze aktu notarialnego zamiany będzie droższa to konieczna będzie dopłata z Twojej strony. Możesz na taki cel zaciągnąć kredyt mieszkaniowy.
Dotyczy to sytuacji nabycia własności nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. O ile nie masz innej nieruchomości, którą zaproponujesz jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego to na dziś lepiej założyć, że na tego typu transakcję powinieneś mieć gotówkę.
Tu nawiązuję do szczególnego przypadku wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i założenia dla niego nowej księgi wieczystej, z którym miałam do czynienia.
Lokal mieszkalny powstał w wyniku przebudowy domu, a konkretnie w wyniku przebudowy części wspólnych budynku, w którym dotychczas były dwa lokale mieszkalne. Nowopowstały lokal miał więc być trzecim lokalem mieszkalnym w budynku, a przebudowę i adaptację części wspólnych realizował właściciel jednego z lokali. W wyniku przebudowy zmniejszyła się powierzchnia wspólna, więc zgoda właściciela drugiego mieszkania na wyodrębnienie nowego (trzeciego) lokalu mieszkalnego w budynku była uwarunkowana spłatą w związku z umniejszeniem wartości udziału w częściach wspólnych przynależnych do jego mieszkania. Kredyt mieszkaniowy był przeznaczony właśnie na zapłatę na rzecz właściciela lokalu, którego wartość udziału w częściach wspólnych zmalała. Przebudowa została wcześniej wykonana z własnych środków.
Oczywiście tego typu transakcje od początku powinny być realizowane po okiem notariusza. Przykład pokazuje, że nabycie nieruchomości jako cel kredytu można rozumieć szeroko.
Potocznie zwany kredytem bez wkładu własnego. 27 maja 2022 roku weszła w życie Ustawa z dnia 1 października 2021 r o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Na razie z oferty można skorzystać w ograniczonym zakresie, bo banki są jeszcze na...
Ustawowe Wakacje Kredytowe Co to są ustawowe wakacje kredytowe i czym się różnią od umownych wakacji kredytowych? W jakiej formie jest to pomoc ? Jakie należy spełnić warunki aby skorzystać z tej pomocy ? Kiedy i w jakiej formie...
Ustawowe WAKACJE KREDYTOWE od spłaty rat kredytu hipotecznego wchodzą w życie 29 lipca 2022 roku. Mowa o Ustawie z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Przepisy...
Wpływ zmian polskiego ładu na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym Inflacja w Polsce osiągnęła rekordowy poziom od ponad 20 lat. To wszystko wpływa na wysokie stopy procentowe. A to z kolei sprawiło, że zdolność kredytowa klientów...
Nowa Ustawa Deweloperska, czyli „Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym” zacznie obowiązywać 1 lipca 2022 roku. Z tym samym dniem traci moc...