Warunki programu Rodzina na Swoim

Program Rodzina na Swoim był inicjatywą mającą na celu wsparcie rodzin przy spłacie zaciągniętego kredytu na zakup własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Warunki programu Rodzina na Swoim to przede wszystkim była dopłata do odsetek od kredytu. Wysokość dopłat ustalona została na 50% odsetek od kredytu i miała obowiązywać przez 8 lat spłaty kredytu.

Podstawowym pytaniem każdej osoby, która interesowała się programem Rodzina na Swoim była informacja, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłatę do kredytu?

Kredyty z dopłatami przeznaczone były dla podmiotów, które z kolei zostały przez ustawodawcę zdefiniowane jako:

  • małżeństwa - bez względu na fakt posiadania dzieci
  • osoby samotnie wychowujące dzieci - przynajmniej jedno dziecko,
  • single

Wszystkie zasady i warunki dopłat rządowych określała ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Dopłaty mogły uzyskać osoby planujące:

  • zakup mieszkania,
  • zakup domu jednorodzinnego, budowę domu, a nawet jego przebudowę lub rozbudowę.

Program Rodzina na Swoim był obarczony warunkami. Wskaźniki w programie Rodzina na swoim wyznaczały górny limit cen metra kwadratowego. Kupujący mieszkanie lub dom jednorodzinny i chcący skorzystać z dopłaty do kredytu musieli mieścić się w limitach Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jeśli cena m2 kupowanego domu lub mieszkania nie przekraczała wyznaczonego wskaźnika wówczas była szansa na otrzymanie dopłat do kredytu. Oprócz limitu cenowego istotna była również powierzchnia użytkowa mieszkania. Warunkiem programu Rodzina na Swoim był limit powierzchni – i program obowiązywał gdy powierzchnia użytkowa mieszkania była mniejsza niż 50 m2, a domu 70m2.

Program Rodzina na Swoim obowiązywał do końca 2012 roku. W tej chwili program ten nie obowiązuje. Ma go zastąpić nowy program dopłat do mieszkań – Mieszkanie dla Młodych.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 723188852

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście