Ceny mieszkań w 2014 roku

Większość zarządzających firmami deweloperskimi ocenia, że w 2014 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym utrzymają się na podobnym poziomie jak w końcówce 2013 r. Należy dodać, że w 2013r. sporo mieszkań zostało kupionych jako alternatywa inwestycyjna dla lokat, których oprocentowanie spadało. Analitycy Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami informowali po pierwszym kwartale 2013 r., że w Krakowie średnia cena transakcyjna metra kwadratowego dorównywała tej z początku, a w Warszawie - z połowy 2006 r. Z kolei w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu ceny osiągnęły pułap z końca 2006 r. Tylko w Poznaniu średnia cena transakcyjna mieszkań znajdowała się jeszcze na poziomie z początku 2007 r. W następnych miesiącach spadek cen wyhamował.

Ile więc mogą kosztować mieszkania w 2014 roku?

W związku z programem dopłat Mieszkanie dla Młodych, część deweloperów może obniżyć ceny mieszkań, aby dopasować je do programu MdM. Problem w tym, że beneficjentami programu mogą być kupujący wyłącznie nowe mieszkania, a takich w wielu gminach deweloperzy nie budują. Po drugie, obowiązuje limit cenowy, który powoduje, że dopłatą objęta jest tylko część mieszkań, np. w Warszawie cena mieszkań nie będzie mogła przekraczać w pierwszym kwartale 5864,5 zł za m kw., Gdańsku - ok. 5718,3 zł, Łodzi - 5031,4 zł, Poznaniu - 5604,5 zł, Krakowie - 4894,4 zł, we Wrocławiu - 4774 zł, a w Katowicach - 4695,3 zł za metr.

Natomiast na wzrost cen na rynku mieszkań wpływ może mieć poprawiająca się kondycja gospodarki. Oczekuje się również, że nie zmniejszy się popyt na kredyty mieszkaniowe, a to dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, które wpływają na oprocentowanie kredytów hipotecznych i zdolność kredytową. To wpłynie na utrzymanie się popytu na mieszkania. Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest korzystna dla kupujących. Ofert jest dużo oraz łatwiej jest o kredyt hipoteczny, który jest tańszy niż do tej pory. To oznacza wyższą zdolność kredytową i możliwość zakupu mieszkań o większym metrażu i w lepszej lokalizacji.

2013 r. to był również ostatni rok, w którym nabywcy mogli korzystać z możliwości zaciągnięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości. W tej chwili wymagany jest minimalny wkład własny na poziomie 5%, a w kolejnych latach wymagany wkład własny będzie się zwiększał – to również może zmobilizować kupujących do nabywania mieszkań w 2014r., a to wpłynie na wzrost cen.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście