Konsolidacja pod hipotekę, dział spadku i umowa sprzedaży

Transakcja została przeprowadzona w 2018 roku.

 

W drodze spadku nieruchomość nabyły na własność trzy siostry w udziałach po 1/3.

Jedna z sióstr deklarowała nieodpłatne zrzeczenie się swojej części, druga siostra wymagała spłaty.

Po kredyt zgłosiła się trzecia spadkobierczyni wraz z małżonkiem, z którym pozostawała we wspólności majątkowej małżeńskiej.

 

Klienci nie posiadali zdolności kredytowej na skutek kilkunastu zobowiązań kredytowych konsumpcyjnych. Konieczna okazała się jednoczesna konsolidacja wszystkich zobowiązań konsumpcyjnych pod hipotekę kredytowanej nieruchomości. Zobowiązania były obsługiwane terminowo. Jednocześnie cel konsolidacyjny skutkował obniżeniem LTV do 80%.

 

W umowie przedwstępnej trzy siostry zobowiązały się dokonać nieodpłatnego działu spadku skutkującego przeniesieniem własności na dwie spośród sióstr (91/160 na kredytobiorczynię i 69/160 na spadkobierczynię wymagającą spłaty), a następnie siostra wymagająca spłaty zobowiązała się sprzedać swój udział do majątku wspólnego małżonków.

Nabycie do majątku wspólnego było wymogiem banku z uwagi na fakt przystępowania do kredytu małżonka pozostającego we wspólności ustawowej. Pierwotnie klienci chcieli w części dokonać odpłatnego zniesienia współwłasności, co skutkowałoby nabyciem własności tylko przez kredytobiorczynię. Byłoby to możliwe przy rozdzielności majątkowej.  Obecność męża w kredycie była konieczna z uwagi na wspólność majątkową i z uwagi na zdolność kredytową.

 

Z uwagi na spadek i nabycie w ten sposób 1/3 własności nieruchomości dodatkowy wkład własny do kredytu nie był wymagany. Wkładem była posiadana wartość nieruchomości. W niektórych bankach 10% lub 20% wkładu własnego byłoby wymagane niezależnie od tego, że klientka w części jest już właścicielem.

 

Kredyt finalnie został udzielony:

  • w 42% na spłatę zobowiązań konsumpcyjnych
  • w 52% na zakup nieruchomości

 

Finalnie w księdze wieczystej nieruchomości dokonano wpisu własności:

  • w udziale 91/160 do majątku odrębnego kredytobiorczyni w wyniku działu spadku
  • w udziale 69/160 do majątku wspólnego obu kredytobiorców (małżonków ze wspólnością majątkową) na podstawie umowy kupna-sprzedaży

  

Jeśli również szukasz doradcy kredytowego lub eksperta kredytowego, która poprowadzi Twoją transakcję zapraszam do współpracy.

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 607212013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście