Doradca kredytowy - jego rola w procesie ubiegania się o kredyt

W czym pomaga doradca kredytowy? Jaka jest jego rola w procesie ubiegania się o kredyt?

Przede wszystkim doradca kredytowy pomaga wybrać najkorzystniejszy dla Ciebie kredyt, porównując opcje dostępne na rynku.

Wcześniej jednak, każdy doradca kredytowy musi ustalić ile kredytu Klient może otrzymać. W tym celu doradca kredytowy powinien określić zdolność kredytową Klienta. Profesjonalni doradcy wykorzystują do tego kalkulatory bankowe. Aby dokonać dokładnych i wiążących obliczeń trzeba skorzystać z kalkulatorów bankowych, gdyż każdy bank ma swoją politykę i specyfikę wyliczania zdolności kredytowej – dlatego kwota kredytu jaką możemy otrzymać będzie różna w poszczególnych bankach.

Kredyt hipoteczny to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu i dlatego warto przeanalizować istniejące możliwości i ich konsekwencje. Kredyt hipoteczny składa się z wielu elementów i żeby dobrze wybrać trzeba je wszystkie ze sobą porównać. Na pewno nie jest to tak proste, że można wybrać na przykład tylko w oparciu o wysokość marży czy prowizji.

Z tych powodów należy odradzać zaciąganie kredytu hipotecznego bez porównania kredytów z wielu banków, na przykład korzystając tylko z oferty naszego banku. Być może nasz bank ma dobrą ofertę, ale czy najlepszą? Dobry wybór jest ważny, gdyż w przypadku kredytu hipotecznego, który zaciągany jest zazwyczaj na sporą kwotę, różnice w ofertach poszczególnych banków mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które albo zostaną w naszej kieszeni albo wpłyną do banku.

Doradca kredytowy czarno na białym przedstawi różnice w ofertach i wyliczając podpowie, która oferta jest najkorzystniejsza w oparciu o wszystkie elementy oferty, a nie tylko o wybrane elementy.

Dlatego, aby doradca kredytowy dobrze spełnił swoją rolę w procesie uzyskiwania kredytu musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Dziś na rynku jest mnóstwo osób, które nazywają siebie doradcami kredytowymi, czy finansowymi - bezpodstawnie. Nie posiadają bowiem ani odpowiedniego doświadczenia ani wiedzy, które mogłyby gwarantować ich Klientom właściwą obsługę. Dodatkowo często zdarza się, że nieuczciwi doradcy manipulują przdstawianymi ofertami tak, abu Klient wybrał tę ofertę, którą preferuje doradca.

Na pewno należy szukać doradców z uznaniem w branży i z uznaniem wśród Klientów. Dlatego warto wybrać takiego doradcę, który może się pochwalić dorobkiem zawodowym oraz opiniami Klientów na temat jego pracy.

Właściwy doradca kredytowy daje bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że doradca kredytowy działa w imieniu i na rzecz Klienta. Każdemu profesjonalnemu doradcy zależy na jak największym zadowoleniu Klienta i dlatego dołoży on wszelkich starań, aby proces ubiegania się o kredyt hipoteczny przebiegł jak najsprawniej, a uzyskana oferta była jak najlepsza.

Doradca kredytowy  pomoże również w zebraniu wymaganych przez banki dokumentów oraz pomoże wypełnić formularze, a także będzie monitorował sprawę w banku po złożeniu wniosku. Po uzyskaniu decyzji pozytywnej w sprawie kredytu, doprowadzi do umowy kredytowej i uruchomienia kredytu.

W Polsce usługi doradców kredytowych są bezpłatne dla Klientów.

Pytania, na które między innymi powinien odpowiedzieć dobrze przygotowany doradca kredytowy:

 • Jaki rodzaj finansowania bank ma obecnie w ofercie? Czy oferują kredyty o stałym czy o zmiennym oprocentowaniu? Czy dostępne są kredyty z dopłatami? Jakie inne plany kredytowania bank ma w ofercie?
 • Jaki jest okres kredytowania dla każdego rodzaju kredytu? Czy okres kredytowania przy zmiennym oprocentowaniu ma stałą długość czy też istnieje możliwość dostosowania? Czy przy krótszym okresie kredytowania oprocentowanie jest niższe?
 • Jakimi kryteriami bank kieruje się przy ustalaniu zdolności kredytowej? 
 • Jaki jest wymagany minimalny wkład własny przy każdym rodzaju kredytu?
 • Czy bank pobiera prowizję?
 • Jaka jest marża banku dla każdego rodzaju kredytu?
 • Czy pobierana jest opłata za analizę wniosku? W jakiej wysokości?
 • Czy doradca może udzielić informacji na temat wysokości kosztów około kredytowych w stosunku do ceny sprzedaży domu?
 • Czy bank pobiera opłatę przy wcześniejszej spłacie przy którymś z kredytów?
 • Jak długo potrwa wydanie decyzji kredytowej od czasu złożenia wniosku?
 • Czy oferta kredytu pozostanie aktualna przez okres poszukiwania nieruchomości?

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 792038688

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście