Kiedy potencjalni kupujący mieszkania wchodzą na rynek, to poszukują oczywiście najlepszego oprocentowania kredytu hipotecznego i najniższych opłat.
Polowanie na okazje stało się nowym hobby w tych trudnych finansowo czasach. Przecież im mniej pieniędzy wydasz, tym więcej możesz wyłożyć na nowy dom.
Transakcja zakupu mieszkania i zaciągnięcia kredytu hipotecznego musi być właściwie zaplanowana i przeprowadzona, a lekkomyślne podejście do tej kwestii może mieć poważne konsekwencje.
Oto potencjalnie nieprawidłowe założenia:
Najniższe ceny
Kuszące jest korzystanie z promocji i ofert specjalnych, który obfitują w niższe oprocentowanie i opłaty w stosunku do standardowych stawek.
Nie chcę oskarżać wszystkich banków o zarzucanie przynęty, jednak wydaje się, że tak się dzieje, kiedy ich ofiary dają się ponieść emocjonalnej i finansowej fali przypływu. Kiedy koło transakcji zakupu nieruchomości zostaje wprawione w ruch, trudno Ci je będzie zatrzymać i zmienić bank, jeśli warunki kredytu okażą się inne niż oczekiwałeś. Problem pojawia się, kiedy szukasz kredytu bazując wyłącznie na cenie. Wówczas powinieneś przygotować się na niespodzianki. Szczególnie, jeśli pracujesz z doradcą, który nie ma doświadczenia i potwierdzonych umiejętności.
Wycena
Banki są dzisiaj ultrakonserwatywne jeśli chodzi o szacowanie wartości domów, na które mają pożyczyć pieniądze.
Jeśli kupujący jest gotowy zapłacić wcześniej uzgodnioną cenę, ale wartość oszacowana przez bank się od niej różni, może nie dostać kredytu na kwotę, jakiej potrzebuje. Oznacza to, że albo kupujący musi wpłacić wyższy wkład własny albo sprzedający musi obniżyć cenę.
Może się także zdarzyć, że żadne z tych scenariuszy będzie możliwy. Wówczas wymarzony dom rozpłynie się wraz z zachodem słońca.
Ogólnie najbezpieczniej jest korzystać z usług sprawdzonego doradcy kredytowego.
Ważne jest również, aby skorzystać z usług doradcy, który jest na miejscu i fizycznie zjawi się na umowie kredytowej. W dniu umowy, kiedy wszyscy siedzą przy stole gotowi do podpisania dokumentów, załadowane ciężarówki czekają na nowych właścicieli domu, a cały plan działania wchodzi w życie, nie ma już czasu, by coś poszło nie tak. Niczym w prawie Murphy’ego, takie scenariusze zdarzają się w piatek o 16:00, kiedy już nie dodzwonisz się do nikogo.
To odpowiedzialność doradcy, aby płatność była na miejscu o uzgodnionej porze. Doradca kredytowy obecny przy transakcji to bardzo dobra opcja. Pamiętaj, że nie możesz się wprowadzić dopóki nie zamkniesz transakcji. Sprzedający chce pieniądze, bo czekają na niego jego własne plany.
Uzgdonij terminy z pośrednikiem nieruchomości
Doświadczony pośrednik ma szósty zmysł i w większości przypadków może Ci doradzić, kiedy bezpiecznie jest zacząć się pakować i szykować się do przeprowadzki.
Jeśli zdecydujesz się na te czynności bez uprzedniej konsultacji, a transakcja nie dojdzie do skutku, ryzykujesz, że będziesz się musiał znowu rozpakowywać. Tak jak wspomniałem, pośrednicy mają umowy z doradcami. Nie jest to umowa, na której zyskują nie wiadomo ile – to nieetyczne. Otrzymują coś bardziej lukratywnego: szczerą komunikację na każdym kroku, co może pomóc uniknąć problemów. Dla kupujących i sprzedających może to oznaczać albo sukces albo porażkę, co moze stanowić wysokie koszty dla wszystkich, również dla pośrednika. Przysłowia przetrwały próbę czasu, ponieważ są prawdziwe. Wyrażenie „masz to, za co płacisz” nigdy nie było bardziej prawdziwe.
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania. Jeśli spełnimy warunki i wymagania banku, bez problemu otrzymamy zobowiązanie na całą nieruchomość. Gdy natomiast chcemy wziąć kredyt tylko na część lokalu lub na...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...