Kiedy zdecydować się na stałe oprocentowanie kredytu?

Kilka banków na polskim rynku proponuje kredyty oprocentowane według stałej stawki. Taki kredyt pozwala zapewnić sobie określoną stawkę oprocentowania. Niestety oprocentowania nie można ustalić z góry na cały okres spłaty. Kredytodawcy są gotowi na zamrożenie ceny przez wybrany okres kredytowania – zazwyczaj do 10 lat.

Kiedy więc zdecydować się na stałe oprocentowanie kredytu?

1. Kiedy stopy procentowe są niskie w porównaniu do stóp procentowych z ostatnich dwóch, trzech lat. Wtedy stałe oprocentowanie jest dobre, ponieważ „blokuje” oprocentowanie na pozostały okres kredytowania. W ciągu ostatnich 25 lat różnice w wysokości stóp procentowych były znaczące. Jeśli więc znajdujesz się w cyklu wysokiego oprocentowania, może nie być to najlepszy czas na kredyt o stałym oprocentowaniu. Jeśli oprocentowanie jest dość niskie, może to być dobry moment na zagwarantowanie sobie niskiego oprocentowania. W tej chwili trudno jest oszacować kiedy  w Polsce nastąpią zmiany stóp procentowych, ale wielu ekspertów spodziewa się dłuższego okresu stabilizacji stóp.

2. Kiedy masz zamiar spłacać nieruchomość przez dłuższy czas, powiedzmy dłużej niż 5 lat. Może to być dom, w którym zamierzasz mieszkać do emerytury albo dom, w którym po prostu powiesz: „Dość! Nie mam zamiaru więcej się przeprowadzać.”

3. Kiedy nie jesteś typem hazardzisty. Stałe oprocentowanie się nie zmienia w okresie, na który została zawarta umowa. Owszem, kredyty o zmiennym oprocentowaniu mogą być na początku nisko oprocentowane, ale później mogą wzrosnąć. Niektórzy wolą mieć możliwość długofalowego planowania wydatków związanych ze spłatą rat za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat. Inni nie mogą spać ponieważ zastanawiają się czy ich rata wzrośnie w przyszłym roku.

Niestety w ofertach działających w Polsce banków nie znajdziemy kredytów ze stałym oprocentowaniem – obowiązującym przez cały okres umowy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście