Utrata pracy a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny a utrata pracy

Wiele banku prowadzi coraz luźniejsza politykę kredytową, jednak ciągłe słyszymy o rosnącym bezrobociu. Osoba, która ma kredyt hipoteczny, i która straci pracę lub przynajmniej znacznie spadną jej dochody, musi zmierzyć się z poważnym kłopotem. Co wtedy zrobić?

Umowa kredytowa to zobowiązanie na wiele lat. Tak długi okres trwania powoduje, że istnieje spore ryzyko zdarzeń, które mocno utrudnią spłatę kredytu. Niezależnie od tego czy chodzi o duże powiększenie rodziny, wzrost wydatków, chorobę, wzrost kosztów życia czy stratę pracy. Niewiele osób może pozwolić sobie na posiadanie dużych oszczędności, które umożliwią przetrwanie.

Na łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych, lepsze warunki i niższe raty przekładają się niskie stopy procentowe. Warto wykorzystać taki czas na stworzenie własnej rezerwy finansowej, która ułatwi przetrwanie cięższych czasów. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego na wiele lat powinna wiązać się także z decyzją o rozpoczęciu gromadzenia oszczędności.

Banki różnie podchodzą do sytuacji z problemem ze spłatą zobowiązania. Dosyć łatwo jednak znaleźć pewne wspólne punkty, które są regułą w większości przypadków. Przede wszystkim banki oczekują, że w momencie przypuszczeń o możliwym wystąpieniu problemów finansowych klient będzie się z nimi kontaktował. Bardzo często banki w takiej sytuacji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i zgadzają się na korzystne dla obu stron rozwiązania.

Wyjściem z sytuacji jest także złożenie wniosku o wakacje kredytowe lub karencje w spłacie długu. Zgoda banku oznacza kilkumiesięczną przerwę w spłacaniu kredytu – w przypadku wakacji całej raty, a w przypadku karencji części kapitałowej. Trzeba jednak pamiętać, że niespłacone w tym czasie kwoty zostaną doliczone do pozostałego zadłużenia. Taka kilkumiesięczna przerwa może być jednak zbawienna.

Rozwiązaniem może być także wydłużenie okresu kredytowania. Wpłynie to na zmniejszenie wysokości comiesięcznej raty, jednak w konsekwencji wzrośnie ogólna wysokość spłaconej kwoty za uzyskany kredyt.

Banki starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują im ubezpieczenia, w tym także od utraty pracy. Do takiego ubezpieczenia można przystąpić w każdym momencie, jednak tylko przed otrzymaniem wypowiedzenia z pracy. Gdy takie wypowiedzenie już otrzymamy, nie jest możliwe skorzystanie z ubezpieczenia. Rozwiązanie to jest kosztowne, jednak w przypadku utraty pracy gwarantuje spłatę rat przynajmniej przez kilka miesięcy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście