Całkowity koszt kredytu gotówkowego

Koszt kredytu to nie tylko wysokość oprocentowania. Wielu kredytobiorców nadal zwraca uwagę głównie na ten parametr, co wykorzystują banki, prezentując w reklamach atrakcyjne stawki. Problem w tym, że promowane niskie oprocentowanie najczęściej dotyczy wybranych kredytów, np. o dużej wartości.

Oprócz kosztów odsetkowych, na które wpływ ma właśnie wysokość oprocentowania nominalnego, z pewnością poniesiemy kilka dodatkowych opłat.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, banki zobligowane są poinformować klienta o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). W przeciwieństwie do stopy nominalnej, RRSO uwzględnia dodatkowe opłaty - prowizję i ubezpieczenia kredytu.
Oprócz sprawdzenia RRSO, sposobem na porównanie atrakcyjności kredytu jest obliczenie całkowitego jego kosztu, a więc zawierającego odsetki, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty, na przykład za rozpatrzenie wniosku czy ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń.

RRSO wyrażone będzie procentowo, natomiast całkowity koszt kredytu – kwotowo. W tym celu wystarczy zsumować wszystkie powyższe koszty. Istotne jest oczywiście, żeby porównywać kredyty w tej samej kwocie, zaciągane na ten sam okres, przyjmując ten sam sposób pobierania prowizji (prowizja kredytowana lub płatna gotówką).
Obliczając całkowity koszt kredytu trzeba zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenia kredytu.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście