Kapitał zainwestowany w Twój dom

Dom jest tam, gdzie jest Twoje serce, ale również tam, gdzie Twoje pieniądze. Nawet jeśli zdywersyfikowałeś swoje portfolio, Twój dom jest zazwyczaj Twoim największym aktywem i powinien być traktowany jak każda inna inwestycja.

Wróć myślami do kwoty, jaką wyłożyłeś na dom, kiedy go kupowałeś. Jeśli wpłaciłeś 10% wkładu własnego na mieszkanie za 200.000, zainwestowałeś 20.000 plus dodatkowe koszty okołokredytowe. Każdy jest w innej sytuacji, a Twoja początkowa inwestycja może wynosić więcej, ale dla większości osób zakup domu czy mieszkania jest ich największym wydatkiem w życiu.

Nieważne ile zainwestujesz kupując swój dom. Twoim kapitałem będzie obecna wartość rynkowa domu minus kwota, jaką jesteś dłużny bankowi z tytułu kredytu. Podczas gdy Twój kapitał może wzrosnąć wraz ze zmieniającymi się warunkami na lokalnym rynku. Spłacanie kredytu hipotecznego będzie również wpływało na wzrost kapitału.

Jak najszybciej buduj kapitał w nieruchomości

Kiedy inwestujesz pieniądze, Twoim celem jest uzyskać jak najwyższy zysk.

Dla właściciela domu, jak najwyższy zysk oznacza, że wartość domu wzrosła lub jesteś w stanie spłacić cały kredyt hipoteczny i posiadasz niezadłużoną nieruchomość.

Istnieje wiele sposobów na jakie możesz podnieść kapitał w nieruchomości.

Przede wszystkim gospodaruj swoimi nadwyżkami finansowymi tak, aby szybciej spłacić zadłużenie. Ale uwaga: musisz się upewnić, że np. nadpłacanie kredytu będzie mieć finansowy sens. Dodatkowo przeprowadź opłacalne modernizacje w domu, by podnieść jego wartość. Dobry agent nieruchomości może pomóc Ci określić, ile musisz wydać oraz jakie projekty przyniosą Ci solidny zysk na inwestycji.

Kiedy pożyczać, a kiedy nie, gdy zabezpieczasz się kapitałem w nieruchomości

Budowanie kapitału jest szlachetnym celem, ale istnieją sytuacje, kiedy zabezpieczanie się na nieruchomości w celu jego uwolnienia może nie być finansowo mądrym posunięciem.

Posiadanie nieruchomości daje sporo możliwości. Możesz zaciągnąć pożyczkę albo otworzyć linię kredytową. Wszystko zależy od tego, na co zamierzasz wydać pieniądze. Jednak potrzebujesz bardzo dobrej historii kredytowej, wystarczającego dochodu, by spłacać raty oraz wystarczająco dużo wartości nieruchomości, by móc zaciągnąć pożyczkę.

Nienajlepszym pomysłem jest zaciąganie pożyczki zabezpieczonej nieruchomością, by na przykład pojechać na wakacje albo kupić drogi samochód.

Ale jeśli zamierzasz wykorzystać nieruchomość w celu pomnożenia kapitału, to następujące wskazówki mogą stanowić dobry powód do wykorzystania kapitału w nieruchomości:

  • Zainwestuj w przedsiębiorstwo lub nieruchomość, która zapewni Ci stały zysk, wystarczający, by zrównoważyć koszty pożyczki.
  • Spłać wysokooprocentowane zadłużenie, np. karty kredytowej, ale tylko jeśli jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, by nie zaciągać kolejnego kredytu.
  • Przeprowadź modernizację w domu, która podniesie jego wartość lub funkcjonalność oraz pozwoli Ci uniknąć kosztów lub zamieszania związanego z przeprowadzką.

Twój dom powinien być przede wszystkim miejscem, w którym uwielbiasz mieszkać, ale odpowiedzialne inwestowanie w nieruchomosć może przynieść finansowe zyski oraz satysfakcję emocjonalną.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście