Poręczenie - jak wpływa na Twoją historię kredytową i zdolność kredytową

Kiedy na przykład brat zaciąga kredyt na samochód i prosi Cię o poręczenie tego, że będzie ten kredyt spłacał, musisz zdawać sobie sprawę, że pomagając bratu, zobowiązałeś się wobec instytucji udzielającej kredytu bratu.

Historia spłat tego kredytu będzie zawarta w Twojej historii kredytowej zupełnie w taki sam sposób, jakby samochód należał do Ciebie. Jeśli Twój brat spóźni się ze spłatą raty, opóźnienie zostanie wykazane w raporcie i zaszkodzi ocenie Twojej historii kredytowej. Nieważne, że poinformujesz Biuro Informacji Kredytowej, że to nie Twój samochód. Może nie być Twój, ale to Twoje zobowiązanie.

Działa to w ten sam sposób dla wszystkich poręczonych przez Ciebie kredytów. Szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Jeśli pomożesz komuś w uzyskaniu kredytu hipotecznego, musisz wiedzieć, że rata kredytu pojawi się nie tylko w Twoim raporcie z historii kredytowej, ale również będzie brana pod uwagę przy kalkulacji wskaźników zadłużenia. Niektóre banki nie będą brały tego kredytu pod uwagę, o ile dostarczysz potwierdzenia spłat z ostatnich dwóch miesięcy pokazujące, że właściciel kredytu radzi sobie bez Twojej pomocy. Inne banki na to nie pójdą, szczególnie jeśli kredyt jest stosunkowo nowy i nie istnieje żadna historia spłat.

Jeśli poręczysz kredyt, co jest wielką przysługą, zrozum, że Twoja reputacja kredytowa będzie zdana na łaskę osoby, której pomożesz. Jeśli ona się spóźni ze spłatą, Ty też.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście