Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Kredyt hipoteczny to pożyczka na zakup mieszkania, domu lub działki. Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości. Ponieważ jest to zobowiązanie na wiele lat, ważne jest, by wśród ofert pojawiających się na rynku wybrać najkorzystniejszą. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto przeanalizować kilka kwestii, takich jak cena kredytu, długość okresu spłaty, waluta kredytu, rodzaj rat, wysokość wkładu własnego.

Całkowity koszt kredytu zależy od kilku czynników. Znaczenie mają wysokość oprocentowania - mającego największy wpływ na ponoszone przez nas koszty, prowizje, inne opłaty bankowe, notarialne, za wycenę nieruchomości, a także ubezpieczenia wymagane przez bank. Banki do oprocentowania doliczają swoją marżę. Z tego powodu marża jest jednym z głównych elementów, na które należy zwrócić uwagę, gdy wybiera się kredyt hipoteczny. To od oprocentowania zależy wysokość odsetek, a co za tym idzie również wysokość raty miesięcznej.
Natomiast prowizja to jednorazowa opłata dla banku za udzielenie kredytu - nie ma wpływu na ratę.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj rat. Kredytobiorcy zaciągając kredyty hipoteczne na mieszkanie mają do wyboru raty równe oraz malejące. Te pierwsze charakteryzują się jednakową ratą przez cały okres spłaty kredytu. Kwota ta uwzględnia zarówno spłatę kapitału, jak i odsetek. Zaletą równych rat jest niższa miesięczna kwota do zapłaty.
Raty malejące natomiast, to takie, gdzie kwota pierwszej z nich jest najwyższa, a kolejne stopniowo coraz niższe. Wyższe, w stosunku do rat równych miesięczne kwoty zawierają większą część długu, a mniejszą odsetek. Kapitał spłacany jest więc szybciej, a to oznacza, że z każdym miesiącem maleją odsetki od pozostałej części.

Okres spłaty określa, jak długo będziemy spłacali kredyt hipoteczny na mieszkanie. Zależy od niego także wysokość miesięcznych rat.

Dodatkowo decydując się na kredyt hipoteczny na mieszkanie powinno się przyjrzeć takim kwestiom jak możliwość zawieszenia spłaty, przewalutowania kredytu czy opłaty za wcześniejszą spłatę.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 535079479

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście