Kredyt mieszkaniowy dla pracujących za granicą

W ostatnich latach wielu Polaków wyjechało do pracy za granicami naszego kraju. Jednakże duża część tej grupy myśli o powrocie do kraju w przyszłości. Powrót wiąże się z koniecznością posiadania lokum, dlatego wiele osób pracujących za granicą chciałoby nabyć mieszkanie w Polsce.

Podstawową kwestią związaną z uzyskaniem kredytu jest zdolność kredytowa, która wynika z\ posiadanych dochodów. Banki akceptują dochody z zagranicy, z tytułu umowy o pracę / kontraktu.  Niektóre Banki akceptują minimum 12 miesięczny staż pracy inne zadowolą się 6 miesięcznym stażem pracy, a najlepiej jeżeli umowa jest na czas nieokreślony. Do udokumentowania dochodu będzie potrzebne zaświadczenia o zarobkach, wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie, payslipów, umowę lub kontrakt oraz raport z historią kredytową w państwie zatrudnienia.

Osoby samozatrudnione lub prowadzące własną działalność gospodarczą za granicą niestety nie mają praktycznie żadnych szans na uzyskanie kredytu w Polsce. Na chwilę obecną tylko jeden Bank kredytuje taki osoby, ale i tak jest to loteria czy kredyt zostanie przyznany. Dodatkowo Banki bardzo ostrożnie podchodzą do osób zatrudnionych w branży budowlanej oraz wykonujących proste prace w branż usługowej.

Przy ocenie zdolności kredytowej należy pamiętać, że Banki, osobom żyjącym za granicą liczą wyższe koszty utrzymania. W przypadku kiedy Kredytobiorca pracuje za granicą, natomiast rodzina mieszka w Polsce, Banki przyjmą niestety koszty utrzymania dwóch gospodarstw domowych.

W większości przypadków banki wymagają, aby dokumenty przedstawiane do wniosku o kredyt były przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście