Kredyty mieszkaniowe w Polsce - bank kredyt mieszkaniowy

Osoby chcące zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na zawsze zastanawiają się jak wygląda proces uzyskiwania takiego kredytu oraz na jakich warunkach można otrzymać kredyt mieszkaniowy. Klienci planujący zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego zwracają przede wszystkim uwagę na oferty banków, które mogą im udzielić kredytu w możliwie najwyższej kwocie przy najniższym oprocentowaniu. Tymczasem, podczas procesu nabywania mieszkania z użyciem kredytu powstaje wiele innych, dodatkowych kwestii.

Jeden z najczęściej spotykanych błędów wśród potencjalnych kredytobiorców to podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości z krótkim terminem na sfinalizowanie transakcji. Optymalnie jest zostawić sobie na starania o kredyt co najmniej półtora miesiąca. Krótki termin na zamknięcie transakcji w parze z wysokim zadatkiem może okazać się przykrym i kosztownym doświadczeniem. Niewywiązanie się z zapisów umowy oznacza, że zadatek przepadnie.

Inaczej stanie się, jeśli wpłacona została zaliczka, ta wróci do kupującego w sytuacji kiedy nie dojdzie do zawarcia transakcji zakupu mieszkania.

Warto, by jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej spotkać się z doradcą finansowym i szczerze przedstawić mu swoją sytuację. Przy okazji można dowiedzieć się, jakie są warunki cenowe, jakie jest czas rozpatrywania wniosków kredytowych w bankach, co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową.

Pułapką może być podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem ze wskazaniem banków, w których klient zobowiązuje się do zaciągnięcia kredytu. Nie zawsze te banki będą w stanie zaproponować najlepsze warunki. Może się okazać, że pozostanie jeden bank i to z nieciekawą ofertą.

Kolejnym błędem jest nieznajomość własnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Raport BIK pokazujący obraz naszej historii w obsługiwaniu zobowiązań można uzyskać w placówce BIK, pocztą lub przez internet.
Informacje na temat obsługi kredytów czy posiadanych limitów kredytowych przechowuje Biuro Informacji Kredytowej. Przed udzieleniem kredytu do BIK zajrzy każdy bank i sprawdzi historię kredytową. Znajdujące się tam negatywne zapisy mogą uniemożliwić otrzymanie kredytu.

Klienci również niesłusznie bagatelizują opóźnienia w spłacie kredytów. Często są również przekonani, że problemy z obsługą kredytu wymazuje ostateczna spłata całości długu. Niestety, historia spłat kredytowych widnieje w BIK przez pięć lat od zamknięcia. Dodać należy, że w BIK widoczne są również np. zobowiązania przez nas poręczone.

Kłopotem mogą okazać się także częste zmiany zatrudnienia. Banki wymagają przynajmniej pół roku stażu na jednym typie umowy. Brak konsekwencji, czyli ciągłe zmiany, mogą utrudnić drogę do kredytu.

Banki są jeszcze bardziej wymagające wobec firm. Prowadzący działalność gospodarczą, chcąc uniknąć wysokich podatków, tworzą wysokich koszty, a w efekcie wykazują niskie dochody. Niskie dochody firmy równają się niskiej zdolności kredytowej, a to skutkuje brakiem możliwości uzyskania kredytu mieszkaniowego.  

Bezpieczniej jest złożyć wnioski o kredyt mieszkaniowy do kilku banków jednocześnie. Wniosek do jednego banku w przypadku kredytu mieszkaniowego to zdecydowanie za mało. Nie ma pewności, czy bank, na którym klientowi właśnie zależy będzie chciał udzielić kredytu. Na przeszkodzie mogą stanąć procedury, gdy jedna instytucja jest gotowa udzielić kredytu po dwóch tygodniach, a w innej będą niejasności. Dlatego dobrze na wszelki wypadek złożyć wnioski do kilku banków.  Tym bardziej że jeśli chodzi o kredyt mieszkaniowy, nawet kilka zapytań złożonych do banków nie wpływa negatywnie na wiarygodność kredytową Klienta.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 507075958

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście