Zakup działki pod dom

Zakup działki pod dom to decyzja na wiele lat. Warto więc zebrać jak najwięcej informacji przed podjęciem decyzji o zakupie.

Trzeba sprawdzić dokumenty, obejrzeć okolicę, sprawdzić grunt.

Zawsze również rodzi się pytanie czy wybrać tańszą działkę dalej od miasta czy też droższą bliżej miasta.

Inna kwestia to to stan prawny gruntu i jego przeznaczenie.
Na działce budowlanej można od razu rozpoczynać inwestycję. Działka rolna wymaga przeprowadzenia procedury odrolnienia, która nie zawsze kończy się powodzeniem. W dodatku, aby działka rolna stała się budowlaną, musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz do przyłącza elektrycznego lub pisemne zapewnienie z zakładu energetycznego o możliwości jego doprowadzenia.
Niektóre działki mają też status rolnej z prawem do zabudowy siedliskowej. Można na nich postawić dom, ale tylko jeśli jesteśmy rolnikami.

Status działki sprawdzamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obowiązującym w danej gminie. Jeśli takiego nie ma, występujemy do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - z niego poznamy status, nie będąc jeszcze nawet właścicielem danego gruntu. Zapisy obu dokumentów będą też wiążące później dla architekta projektującego dom.

Należy również sprawdzić zapisy w księdze wieczystej działki. Z odpisu z księgi wieczystej dowiemy się, kto jest właścicielem działki oraz, czy nie jest ona obciążona.

Podstawowa sprawa to solidny grunt, w którym spoczną fundamenty naszego domu. Nie da się dobrze zaprojektować i zbudować domu jeśli nie wiadomo, jaki jest grunt na działce. Dlatego przed zakupem dobrze jest obejrzeć mapy geodezyjne znajdujące się w urzędach gminnych i powiatowych, a także zamówić ekspertyzę, która dokładnie określi, na jakim podłożu będziemy budować dom, na ile stabilnym i z jakim poziomem wód gruntowych.

Początek roku to dobry moment na zakup działki budowlanej, bo wybór tych najtańszych jest największy. A poza tym lepiej widać mankamenty danej lokalizacji

To niezły moment także ze względu na sezonowy zastój i związany z nim spadek cen.
O tej porze roku widać również wyraźnie, gdzie jest duża wilgotność, i gdzie występują podtopienia. Po odwilży w niektórych miejscach najpewniej będą stały głębokie kałuże – to oznacza, że woda nie może ona spłynąć, gdyż system melioracyjny jest źle zaprojektowany lub został przerwany.

Działka pod dom może zostać zakupiona również z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny poza podstawowym przeznaczeniem jakim jest zakup mieszkania może zostać także przeznaczony na zakup działki budowlanej.

W przypadku kredytu zaciąganego na zakup działki budowlanej różnice w formalnościach są niewielkie.

Zarówno jeden kredyt  jak i drugi jest kredytem zabezpieczonym hipoteką, jedyną różnicą jest tu rodzaj zabezpieczenia. W przypadku kredytu zaciąganego na działkę budowlaną zabezpieczeniem jest sama działka.

Należy pamiętać o tym, że w zależności od banku wysokość wkładu własnego może być różna, dlatego, aby uzyskać jasny obraz sytuacji powinniśmy zapoznać się z ofertami różnych banków.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście