Kredyt na wykończenie mieszkania w standardzie deweloperskim

Większość lokali oddawanych na rynku pierwotnym trafia do klientów w standardzie deweloperskim. Dlatego wielu nabywców mieszkań szuka możliwości finansowania wykończenia mieszkania.

By uzyskać kredyt na zakup wraz z wykończeniem, trzeba spełnić kilka formalności.

Kluczowy jest kosztorys prac, w którym należy zawrzeć informacje o zakresie prac, materiałach.  Dokument musi dokładnie określać koszty, które nie powinny być zawyżone, ani też zaniżone. Na podstawie kosztorysu bank będzie dokonywał później inspekcji, i sprawdzał wykonanie wykończenia.

Przyjmuje się, że bank sfinansuje elementy trwałe mieszkania, które podniosą jego wartość. Tak więc oczywiście malowanie, czy kładzenie podłóg wchodzi w grę, ale już nie kupimy np. z takiego kredytu kanapy do salonu. Musimy też w kosztorysie precyzyjnie określić termin rozpoczęcia i zakończenia remontu oraz najlepiej podać wykonawcę.

Po zakończeniu prac bank zażąda dokumentacji fotograficznej, która potwierdzi fakt jego przeprowadzenia.

Udzielając kredytu bank wycenia przyszłą wartość mieszkania, po dokonaniu prac i na tej podstawie określa wysokość kredytu. Oczywiście możemy w obecnej sytuacji maksymalnie się zadłużyć na 95 % wartości nieruchomości (cena plus koszty remontu) o ile oczywiście bank uzna, że po przeprowadzeniu wykończenia zabezpieczenie w postaci mieszkania będzie więcej warte.

Zamieszanie wywoływała kwestia powiązania wykończenia z kredytem w MDM. Formalnie nie można w ramach jednego kredytu z dopłatą państwa pozwolić sobie również na dodatkowe fundusze na wykończenie. Banki jednak często oferują drugi, równoległy kredyt hipoteczny, z reguły na 10 % wartości nieruchomości, który będzie poświęcony właśnie na prace wykończeniowe. Dla młodych ludzi, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie w MDM to oczywiście kluczowa sprawa, inaczej bowiem – przy braku własnych funduszy – byliby zmuszeni do zaciągania niekorzystnych kredytów gotówkowych.

Standardowy koszt wykończenia metra kwadratowego mieszkania to około 700 zł. – oczywiście w zależności od standardu, na którym nam zależy. Obecnie ceny prac wykończeniowych, jak to zwykle wiosną – rosną.  Do najdroższych usług należą m.in.  kładzenie, układanie płytek średnio kosztuje natomiast: 45 zł od metra, montaż płyt gipsowo – kartonowych 41 zł/ m kw., montaż paneli 15 zł za metr, tyle samo wykonanie gładzi a malowanie 7 zł.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście