Obliczanie zdolności kredytowej

Czym jest zdolność kredytowa, a co ważniejsze co zrobić żeby ją posiadać? Kolejne pytanie to jak obliczyć zdolność kredytową?

Z formalnego punktu widzenia zdolność kredytowa ma gwarantować, że będziemy w stanie oddać do banku pożyczone pieniądze wraz z należnymi odsetkami w określonym w umowie kredytowej terminie. Analiza zdolności kredytowej jest skomplikowanym i wielopłaszczyznowym procesem, który zależy od całej rzeszy czynników, w tym m. in. od: przeznaczenia środków finansowych, kwoty kredytu, okresu spłaty, wysokości i stabilności dochodów, ale to nie wszystko! Bardzo duże znaczenie ma również Nasza dotychczasowa historia kredytowa, którą banki sprawdzają w tzw. BIK’u czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli mieliśmy już kiedyś zobowiązanie kredytowe wobec jakiegokolwiek banku i nie spłacaliśmy go terminowo, to nie ujdzie to uwadze analityka. Opóźnienia w spłacie kredytu mogą spowodować, że wniosek może zostać odrzucony jeszcze przed zbadaniem przez bank zdolności kredytowej. Przy czym warto zaznaczyć, że analityk kredytowy w banku ‘może’ odrzucić taki wniosek, ale 'nie musi’, bo takie sprawy często daje się wyjaśnić, o ile ma się wiedzę jak to zrobić. Jeśli takiej wiedzy kliencie  nie posiadasz, to nie załamuj się bo masz przecież mnie Twojego Indywidualnego Doradcę Finansowego. Dobry doradca finansowy to ¾ sukcesu. Pozostała ¼ to Twoje pozytywne nastawienie i skrupulatność w dostarczaniu dokumentów o które Cię poproszę.

Ale wróćmy do obliczenia zdolności kredytowej i czynników od których zależy nasza zdolność kredytowa.

Dla instytucji finansowych ważne są posiadane przez nas aktywa, czyli to jaki majątek własny posiadamy, oraz zobowiązania, czyli: kredyty – Nasze oraz te dla których jesteśmy poręczycielami, karty kredytowe, limity w kącie osobistym, alimenty itp. Kolejna sprawa to jakość zabezpieczenia. W przypadku kredytu mieszkaniowego takim zabezpieczeniem dla banku jest nieruchomość którą chcemy kupić lub ewentualnie inna nieruchomość którą posiadamy. Z punktu widzenia banku im droższa nieruchomość tym stanowi ona lepsze zabezpieczenie kredytu.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście