Jak uzyskać wypis z rejestru gruntów?

Dzięki wypisowi z rejestru gruntów można uzyskać dokładne dane na temat nieruchomości – zarówno budynku, jak i działki. Taki dokument jest generowany na wniosek zainteresowanego. Jak wystąpić z wnioskiem o wypis z rejestru gruntów?

Rejestr publiczny, jakim jest rejestr gruntów, jest prowadzony przez starostę powiatowego lub przez prezydenta miasta, które funkcjonuje na prawach powiatu. Dostęp do takich danych ułatwia załatwienie różnych spraw. Sprawdzamy zatem, kto może złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów, jak to zrobić i ile to kosztuje. Na początek jednak wyjaśniamy, czym jest wypis z rejestru gruntów i do czego może się przydać.

Czym jest wypis z rejestru gruntów?

Kwestie związane z wypisem z rejestru gruntów zostały uregulowane w Ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Wypis ma formę zestawienia tabelarycznego, gdzie zawarty jest komplet informacji o działce, budynku lub nawet mieszkaniu. Wypis z rejestru gruntów może mieć wersję pełną lub uproszczoną. Ta ostatnia nie może być używana w celach, które są związane z wykonywaniem wpisów do księgi wieczystej. Należy zwrócić również uwagę, czy dokument został podpisany przez pracownika wydającego wypis. Można zatem napisać, że taki wypis to niejako kompendium wiedzy o nieruchomości.

Do czego jest potrzebny wypis z rejestru gruntów?

Dlaczego w ogóle trzeba składać wniosek o wypis z rejestru gruntów? Taki dokument przydaje się przy różnych czynnościach prawnych. Może to być na przykład zakładanie księgi wieczystej i dokonywanie w niej wpisów. To jednak nie wszystko. Wypis z rejestru gruntów konieczny jest również, gdy zawierana jest umowa w formie aktu notarialnego (np. przy przeniesieniu praw własności nieruchomości). Tego rodzaju wypis zwykle jest także wymagany, gdy przed sądem toczy się postępowanie spadkowe. Należy podkreślić, że wypis z rejestru gruntów jest wydawany na papierze, folii lub w postaci cyfrowej.

Kto może uzyskać wypis z rejestru gruntów?

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku dokładnie określa, komu starosta może wydać wypis z rejestru gruntów. Taki wniosek o wypis może złożyć:

  • właściciel nieruchomości lub jednostka organizacyjna władająca tą nieruchomością;
  • organ administracji publicznej lub inny organ realizujący zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub innymi nieruchomościami;
  • operator sieci telekomunikacyjnej, operator systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego (działający na podstawie Ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku;
  • inny podmiot, który posiada interes prawny w dostępie do danych z rejestru ewidencji gruntów i budynków.

Jak uzyskać wypis z rejestru gruntów?

Wnioskodawca chcący otrzymać wypis z rejestru gruntów może skorzystać z trzech opcji. Może złożyć wniosek przez Internet, osobiście w urzędzie albo listownie. Najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie to złożenie wniosku online. Korzysta się wtedy z konta ePUAP. Należy wejść na stronę internetową Portalu Informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, a potem wybrać link „Geodeci powiatowi” lub „Ośrodki dokumentacji”. Następnie trzeba postępować zgodnie z pojawiającymi się poleceniami.

Jeśli nie chcemy złożyć wniosku elektronicznie lub nie ma takiej możliwości (nie wszystkie powiaty to umożliwiają), należy udać się do odpowiedniego Starostwa Powiatowego albo Urzędu Miasta. Tam składa się wniosek w formie papierowej. Takie wniosek można również przesłać pocztą, używając do tego listu poleconego.

Skąd wziąć wniosek o wypis z rejestru gruntów?

Gdzie znaleźć wniosek o wypis z rejestru gruntów? Opcje są dwie. Można pobrać taki wniosek w formie papierowej ze Starostwa Powiatowego. Można go tam wypełnić na miejscu i od razu złożyć w odpowiednim okienku. Druga opcja i do tego bardzo wygodna to ściągnięcie wniosku z Internetu. Taki formularz trzeba wydrukować, wypełnić i podpisać. Składając wniosek, należy pamiętać o zaznaczeniu sposobu otrzymania wypisu.

Wypis z rejestru gruntów – ile kosztuje?

Niestety, wydanie wypisu z rejestru gruntów nie jest darmowe. Trzeba się przygotować na wydatek, chociaż nie jest on szczególnie duży. Jeśli chcemy otrzymać papierowy wypis z rejestru gruntów, trzeba za to zapłacić 150 zł. Nieco taniej, bo 140 zł, kosztuje elektroniczna wersja wypisu z rejestru gruntów. Opłaty dokonuje się przelewem lub bezpośrednio w kasie urzędu, który wydaje wypis.

Wypis z rejestru gruntów – terminy

Na koniec tego artykułu trzeba jeszcze wspomnieć o terminach związanych z wypisem z ewidencji gruntów. Niestety, nie jest tak, że wypis otrzymuje się na poczekaniu zaraz po złożeniu wniosku. Standardowo czeka się na to od 2 do 7 dni. Każdy urząd jednak sam informuje o czasie oczekiwania w zależności od ilości złożonych wniosków. Trzeba jeszcze dodać, że okres ważności wypisu z rejestru gruntów ma ograniczony czas ważności i wynosi on 3 miesiące. Jeśli jednak przez ten czas pojawiły się jakieś zmiany związane z nieruchomością, dokument traci automatycznie ważność.

Wypis z rejestru gruntów jest dokumentem, który wydawany jest na wniosek strony zainteresowanej. Dzięki takiemu dokumentowi można załatwić wiele spraw urzędowych i sądowych. Trzeba jednak pamiętać, że okres ważności wypisu jest ograniczony.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 697051183

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście