26.11.2020 r.
Czy w sytuacji śmierci NABYWCY, który nabył mieszkanie korzystając z kredytu z dofinansowaniem BGK (MDM) ograniczenia w zakresie zbycia nieruchomości lub wynajmu przez okres 5 lat dotyczą również SPADKOBIERCÓW?
Czy spadkobiercy mogą zbyć nieruchomość przed upływem 5 lat od aktu notarialnego nabywcy w sytuacji, gdy nabywca zmarł bez konieczności zwrotu dofinansowania wkładu własnego?
Właśnie z takim problemem w 2019 roku zwrócili się do mnie Klienci.
Stąd wynikała obawa spadkobierców, czy BGK będzie żądał zwrotu dofinansowania, jeśli oni jako spadkobiercy nabywcy dokonają sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Z uwagi na całkowitą spłatę kredytu MDM spadkobiercy nie uzyskali informacji w banku kredytującym.
BGK zastrzega, że nie jest instytucją uprawnioną do wydawania opinii oraz interpretowania przepisów ustawy, ale uzyskałam następującą odpowiedź:
„w odpowiedzi na przesłane pytanie Bank Gospodarstwa Krajowego uprzejmie informuje, że ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 604), nie reguluje kwestii związanych ze śmiercią nabywcy, dziedziczeniem jego praw i zobowiązań przez spadkobierców. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące w tym zakresie.
Zdaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ustawa odnosi się wyłącznie do nabywcy/nabywców przez co rozumieć należy obowiązek wyłącznie nabywców względem 5 letniego okresu, który przewiduje ustawa.”
„Warunki, których spełnienie uprawnia do uzyskania dofinansowania wkładu własnego, a także ograniczenia określone w art. 14 odnoszą się do nabywcy. Zgodnie z ustawą, określenie nabywca oznacza oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą dziecko lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, uzyskujące finansowe wsparcie na zasadach określonych w ustawie. Za moment decydujący o staniu się nabywcą można więc uznać moment uzyskania finansowego wsparcia. Spełnienie przez nabywcę warunków uprawniających do uzyskania dofinansowania wkładu własnego jest weryfikowane przez bank kredytujący na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu. Faktycznie i formalnie dofinansowanie to uzyskuje nabywca.
W świetle przepisów ustawy, uzyskanie statusu nabywcy możliwe jest jedynie w trybie art. 2 pkt 1 i art. 4 ustawy. Spadkobierca wchodzi jedynie w prawa i obowiązki nabywcy wynikające z umowy kredytu, nie stając się tym samym nabywcą w sposób automatyczny. Fakt wstąpienia w prawa i obowiązki z tego tytułu nie ma więc wpływu na uprzednio zawartą umowę kredytu i udzielone dofinansowanie wkładu własnego. Nie stanowi także podstawy do uznania, że spadkobierca stał się nabywcą. Tym samym nie ma podstaw, aby musiał spełniać warunki, jakie musiał spełniać nabywca, aby uzyskać dofinansowanie. Nie podlega także wpisaniu do ewidencji nabywców, prowadzonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, nie podlega także ograniczeniom określonym w art. 14 ustawy.”
Autor wpisu
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania. Jeśli spełnimy warunki i wymagania banku, bez problemu otrzymamy zobowiązanie na całą nieruchomość. Gdy natomiast chcemy wziąć kredyt tylko na część lokalu lub na...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...