Dodatkowe pieniądze na dopłaty z MdM-u

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą wykorzystanie dodatkowych 67 mln zł na dopłaty w programie MdM. Niedługo banki będą przyjmowanie wnioski o kredyt z dopłatą.

 

Dodatkowa suma dofinansowania na 2017 r. nie będzie duża, a mimo to zapowiedź rządu wzbudziła zamieszanie na rynku. Można oczekiwać, że popyt na dopłaty będzie nieproporcjonalnie większy od sumy, jaką będzie dysponował BGK.

Trudno oszacować, ile osób zdecyduje się ubiegać o dofinansowanie z dodatkowej puli, która zostanie uruchomiona w sierpniu. Można jednak założyć, że będzie ich sporo. Wnioski mogą składać nie tylko chcący kupić mieszkania od deweloperów, lecz także zainteresowani lokalami z rynku wtórnego. Dodatkowo wiele lokali nie zmieści się w limitach.

­

Co kwartał Bank Gospodarstwa Krajowego publikuje nowe limity, które określają maksymalną cenę za mkw. mieszkania, które może uzyskać dofinansowanie z MdM-u.

Są to zwykle kosmetyczne zmiany i tak jest w tym kwartale. W lipcu, sierpniu i wrześniu niemal we wszystkich województwach będą obowiązywały te same limity, co w poprzednim kwartale. Jedynie w Pomorskiem dopuszczalna stawka wzrosła o 2,1%.

Limity od zawsze były największym kłopotem, z jakim stykają się chętni na dopłaty z MdM-u. Szczególnych problemów dostarcza to kupującym w dużych miastach, gdzie ceny za mkw. rzadko kiedy mieszczą się w wyznaczonym przedziale.

 

Sierpniowe dopłaty najpewniej rozejdą się w ciągu kilku dni. Biorąc pod uwagę proporcje między liczbą chętnych a dysponowaną przez BGK sumą oraz ograniczenia limitowe, warto rozważyć, czy udział w wyścigu po dopłaty zakończy się sukcesem.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 505978103

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście