Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku (refinansowanie kredytu hipotecznego) - kiedy to zrobić?

Zanim zapadnie decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w konkretnym banku, zazwyczaj przeglądamy i porównujemy ofertę innych instytucji finansowych, które kuszą klientów przygotowaną ofertą. Po kilku latach spłacania hipotecznych zobowiązań może okazać się, że oferta innego banku prezentuje się atrakcyjniej. Kiedy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest korzystne?

Wielu kredytobiorców stale szuka rozwiązań, które pomogą utrzymać domowy budżet na stałym poziomie. Przeniesienie kredytu do innego banku jest jedną z możliwości na obniżenie miesięcznej raty hipotecznych zobowiązań. Z takiej opcji najczęściej korzystają konsumenci, u których pojawia się jedno z poniższych:

  • Zbyt wysoka rata

Wydłużenie okresu kredytowania pomoże zmniejszyć miesięczne zobowiązania wobec banku. Może okazać się, że oferta innego banku w zaistniałej sytuacji jest korzystniejsza od tej, którą oferuje aktualny kredytodawca.

  • Zbyt wysokie oprocentowanie

Oferta kredytowa stale zmienia się na rynku finansowym. Może okazać się, że w porównaniu do bieżących ofert, konsument spłaca kredyt hipoteczny na niekorzystnych warunkach. Z biegiem lat propozycje banków w sektorze hipotek zmieniają się, oferując atrakcyjne oprocentowanie i konkurencyjną marżę. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas skorzystanie z jednej z takich ofert, wówczas przeniesienie kredytu do nowego banku nazywa się jego refinansowaniem.

  • Kilka kredytów hipotecznych

Można skutecznie obniżyć raty wielu kredytów hipotecznych, konsolidując je w jedną, niższą ratę. Opcja taka dostępna jest w ramach refinansowania kredytu.

Szybkie załatwienie formalności

Obecnie przeniesienie kredytu do innego banku stanowi nieskomplikowany i zazwyczaj szybki proces. Nowy bank na nowo przeliczy zdolność kredytową i sprawdzi aktualne saldo spłaty kredytu i oceni stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości. Po uzyskaniu pozytywnej opinii kredytodawcy, konsument podpisuje nową umowę kredytową i przekazuje pełnomocnictwo w zakresie wszelkich formalności związanych z przeniesieniem swoich zobowiązań do nowego banku.

Szybsza spłata kredytu

Chęć nadpłaty kredytu wiąże się z naliczeniem prowizji ze strony banku. Przed wykonaniem takiego kroku warto rozeznać się, czy przeniesienie kredytu do innego banku i dokonanie jego szybszej spłaty nie będzie korzystniejsze dla kredytobiorcy. Rozsądnie jest też zasięgnąć informacji dotyczących jednorazowych kosztów z tytułu otrzymania nowych warunków spłaty kredytu.

 

Jarosław Dąbrowski

Ekspert finansowy

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 608015688

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście