Sprzedaż mieszkania z kredytem

Chcąc sprzedać mieszkanie, które obciążone jest kredytem hipotecznym, top przede wszystkim należy złożyć wizytę w banku, w którym posiada się kredyt hipoteczny. Cała transakcja sprzedaży mieszkania z kredytem będzie uwzględniała spłatę tego kredytu, więc należy odebrać w banku zaświadczenie z aktualną wysokością zadłużenia z tytułu kredytu. W zaświadczeniu takim będzie także zawarta zgoda banku na wykreślenie hipoteki, w przypadku całkowitej spłaty długu.

Strony transakcji (sprzedający oraz kupujący) podpisują u notariusza umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. W umowie tej określą wzajemne ustalenia względem transakcji.

Z umową przedwstępną oraz zaświadczeniem z banku kredytującego sprzedawcę nieruchomości, kupujący idzie do banku, w której sam zaciągnie kredyt hipoteczny – jeśli oczywiście kredytu potrzebuje – i tam wnioskuje o kredyt na nabycie mieszkania.

Po otrzymaniu kredytu i podpisaniu umowy kredytowej, nabywca przelewa do banku będącego kredytodawcą dla poprzedniego właściciela kwotę równą zadłużeniu sprzedawcy.

Następnie bank sprzedającego wydaje zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu oraz zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Po wykreśleniu, na jego miejsce w IV dziale księgi wieczystej wejdzie bank nabywcy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 530792582

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście