„Mieszkanie dla Młodych” – odmrożona pula dopłat na 2017 rok

Jeszcze w sierpniu br. będzie można ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego przy kredytach  na zakup mieszkań i domów – taki może być efekt zmian w programie „Mieszkanie dla młodych”, które przyjął rząd. W efekcie - z dopłatą -Polacy będą mogli kupić jeszcze 2,7 tys. mieszkań w bieżącym roku i przynajmniej 1,5 tysięcy w 2018 roku.

Dotychczas z limitu na dany rok można było wykorzystać 95% przeznaczonych na ten cel pieniędzy. Pozostałe 5% to bufor bezpieczeństwa. Z czasem miał on być przeznaczany na wypłaty dodatkowych świadczeń dla beneficjentów, którzy zdecydowali się na trzecie lub kolejne dziecko. Nowelizacja programu zakłada, że banki przestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie wkładu własnego dopiero wówczas, gdy pula środków na ten cel zostanie wykorzystana w 100%.

W obowiązującej ustawie jest też jeszcze jeden mechanizm blokujący pełne wykorzystanie środków przeznaczonych na dopłaty. Obecnie, banki zmuszone są przestać przyjmować wnioski kredytowe, gdy tylko Polacy zarezerwują wspomniane 95% środków. Bardzo ważne jest, że takiej rezerwacji dokonuje się w momencie składania wniosku kredytowego. Jednak, w trakcie analizy kredytowej, może okazać si, że ktoś kredytu nie dostanie lub po prostu się rozmyśli oraz nie podpisze umowy kredytowej. W konsekwencji, pieniądze zarezerwowane na bieżący rok zostałyby niewykorzystane pomimo rezerwacji. Z punktu widzenia beneficjentów kwota ta przepadłaby, gdyż  w myśl obowiązującej ustawy nie można w ciągu roku wznowić raz zamkniętego procesu naborów wniosków.

„Dzień szaleństwa” na dopłaty

W sumie - w sierpniu br. - na rynek może trafić około 69 mln złotych na dopłaty. Czy to dużo? Przeciętny beneficjent otrzymuje tytułem dopłaty około 25,8 tys. zł. To oznacza, że odmrożone środki wystarczą na zakup około 2,7 tys. mieszkań i domów w 2017 roku. Do tego, w przyszłym roku, dojdzie dodatkowych 38,1 mln zł, które pozwolą na zakup kolejnych 1,5 tys. nieruchomości. Bardzo ważne, że zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku, z dopłatą będzie można kupić mieszkanie od dewelopera, jak też z drugiej ręki.

Złą informacją jest jednak to, że ze wspomnianą kwotą rynek szybko sobie poradzi. Doskonałym przykładem jest sytuacja ze stycznia br. Wraz z uruchomieniem nowej transzy pieniędzy na dopłaty, do banków napłynęła lawina wniosków kredytowych. Przez pierwsze dwa dni Polacy „przejęli” 122 mln zł. To sugeruje, że pieniądze, które wkrótce odmrozi rząd mogą wystarczyć na zaledwie jeden dzień.

Jak to możliwe, że w ciągu jednego dnia z puli dopłat „wyparować” może kilkadziesiąt milionów złotych? Wszystko dlatego, że wielu potencjalnych beneficjentów podpisuje umowy zakupu mieszkań i kompletuje niezbędne dokumenty odpowiednio wcześniej. Tylko z ich złożeniem czekają na zielone światło czyli oficjalnej informacji o uruchomieniu kolejnej transzy środków.

Jeśli chcesz sprawdzić czy przysługuje Ci dopłata oraz odpowiednio przygotować dokumentację do złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego – nie czekaj. Już dziś umów się na spotkanie z ekspertem finansowym, który pomoże przebrnąć przez wszystkie formalności.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 695995744

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście